דירוג תקליטים - מדריך למשתמש

מצאתם תקליט שחיפשתם זמן רב. הוא פתוח, על מדבקה לבנה בפינה העליונה כתוב: VG+ מה זה אומר על איכות התקליט? איך הוא יישמע? האם המחיר המופיע על המדבקה הוגן?

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
פטיפונים
האם הייתם משמיעים תקליט של הביטלס שערכו כמה אלפי שקלים?

כיצד קובעים מה מצבו של תקליט

דירוג מצבי התקליטים המקובל בעולם נעשה לפי מגזין Goldmine שיצא לאור ב־1974, בארה”ב. המגזין הוקדש לאספנות תקליטים, קלטות, דיסקים ומוצרי ממורבילייה שונים הקשורים למוזיקה. מייסד המגזין, בריאן בּוּקַנְטִיס, הבין שעליו ליצור מדריך שיעזור לאספנים לדבר בשפה משותפת כדי לשמור על תמחור הוגן. מהר מאד הפך המגזין ל”מֶכָּה” של האספנים ברחבי העולם. גם אתר המכירות הפופלארי Discogs בחר במדריך זה לשיטה הרשמית לדירוג התקליטים. 

 

דירוג תקליטים ע"פ גולדמיין: 

Mint (M)

תקליט מושלם לחלוטין. לא נוגן מעולם, אפשרי שעדיין חתוּם בניילון המקורי.

עטיפה כחדשה מהמפעל.

Near Mint (NM or M-)

תקליט כמעט מושלם. סביר להניח שלא הושמע ולכן אין בו בעיות משמעותיות. ברוב המקרים תקליט לא יקבל דירוג גבוה מזה בטענה שאף תקליט אינו מושלם מלכתחילה.

עטיפה חדשה כמעט, ללא סימני קיפול, פיצול, קימוט, חורים או כל פגם אחר. כך לגבי השרוול הפנימי, דפי מידע בתוך העטיפה, פוסטר או כל תוספת אחרת.

Very Good Plus (VG+), Excellent (E), or, VG++, E+

וויו כ- 50% מערכו של תקליט NM. יופיעו סימנים קלים שהתקליט הושמע אך טופל היטב אצל בעליו הקודם ופגמים קוסמטיים שלא אמורים להשפיע- על השמעתו. סימני בלאי, שפשופים קלים או שריטות קלות מאוד שאינם משפיעים על חוויית ההאזנה. 

על התוויות עשויים להיות כמה סימני בלאי קלים עד בלתי מורגשים או צבע דהוי.

לעטיפה עשויים להיות סימני בלאי קלים, כך גם לשרוול הפנימי. הפינה העליונה של העטיפה, בד”כ זו הקרובה לפתח התקליט, עשויה להיות חתוכה, גזורה או מנוקבת.

Very Good (VG)

שוויו כ- 25% מערכו של תקליט NM. רבים מהפגמים האפשריים בתקליט VG+ יבלטו יותר בדירוג זה. רעשי רקע יורגשו בזמן השמעה, במיוחד במעברים בין שירים או בקטעים שקטים במוזיקה דוגמת התחלת שיר או סופו. הרעשים לא יגברו על המוזיקה. תורגש שחיקה בגרוב בצורת שריטות קלות שישפיעו על הסאונד.  

על התוויות עשויים להיות כיתוב, מדבקות, סלוטייפ או סימני הסרה שלהם. כך גם לגבי העטיפה והשרוול הפנימי. סביר להניח שלא כל הבעיות יופיעו באותו תקליט.

Good (G), Good Plus (G+), Very Good Minus (VG-)

שוויו 10-15% מערכו של תקליט NM. התקליט לא יקפוץ אך יורגשו רעשי רקע משמעותיים, שריטות, קליקים ושחיקת גרוב. רבים מהפגמים האפשריים בתקליט VG יבלטו יותר בדירוג זה. 

Poor (P), Fair (F)

שוויו 0-5% מערכו של תקליט NM. תקליט שחוק, שרוט ומחורץ, שיקפוץ בוודאות בכמה נקודות לאורכו. התוויות עלולות להיות חסרות או קרועות. עטיפה שחוקה ביותר או קרועה שאינה ראויה לאכסון התקליט. השרוול הפנימי מפוצל, קרוע ומוכתם.  

 

מונחי תקליטים שכדאי להכיר:

 • תקליט חתוּם – Sealed Record » חדש מהמפעל, עטוף בניילון המקורי ולא נפתח מעולם.
 • שרוול כללי – Generic Sleeve » שרוול נייר פנימי המגן על התקליט. בד”כ פשוט, לא המקורי שיצא מהמפעל. לרוב לא צריך דירוג. לעומת זאת שרוול מקורי ידורג ולרוב יודפס עליו שם חברת התקליטים או פרטים נוספים
 • תוויות – Labels » שתי מדבקות המידע במרכז התקליט.
 • גרוב – Groove » חריץ התקליט בו חרותים התדרים כלומר, המוזיקה.

כיצד קובעים את שוויו של תקליט

לאספנות בכלל ולזו של תקליטים בפרט יש שני מניעים עיקריים: נדירות הפריט, והיצע וביקוש. עם תחייתם של התקליטים בשנים האחרונות, גבר ההיצע על הביקוש ורוב התקליטים התייקרו. תקליטי “שנקל” שנראו בעבר כמעט בכל חנות ובד”כ התעלמו מהם, נמכרים כיום ב־50 ₪, וזאת הדוגמה הזולה. אתר “פופסייק” מספק הצצה להיסטוריית מכירות של תקליטים מכל מיני אתרים ותמיד כדאי לעיין בו לפני רכישה.

אספנים כבדים תמיד יחתרו “לשפר” את מצבי התקליטים שלהם ויחפשו אחר הוצאות מוקדמות, בשאיפה להניח יד על ההדפסה ראשונה – זו תהיה בד”כ היקרה ביותר. אבל חשבו רגע, האם הייתם משמיעים תקליט של הביטלס שערכו כמה אלפי שקלים? לא משנה אם קיבלתם אותו בירושה מהסבתא או שילמתם עליו ממיטב כספכם, ההחלטה על חשיבות הפריט עבורכם היא רק שלכם.

הדרך הטובה לחסוך כאב לב היא לרכוש הדפסות מאוחרות או הוצאות חדשות שמחירן ינוע בד”כ בין 90-130 ₪ לתקליט בודד. המחירים של תקליטי יד שנייה הם די מערב פרוע ומתאימים עצמם לתנודות השוק.   

איך מייצרים תקליט?

מה חשוב לדעת לגבי תמחור של תקליטים:

 • לרוב יהיה דירוג נפרד לתקליט ולעטיפה (Cover).
 • אל תצפו למצוא תקליטים במצב NM משנות השבעים ומוקדם יותר. מחירו של תקליט כזה עשוי להכפיל ולשלש את שוויו.
 • תקליט מקורי יהיה יקר יותר מהדפסה מחודשת ברוב המקרים.
 • אם אתם לא בטוחים שדירוג המוכר/חנות תואם את מה שעיניכם רואות, אל תרכשו.
 • לכל אחד הזכות להתמקח על המחיר. אם בחרתם לעשות זאת, אנא שמרו על דרך ארץ ושיח מכובד עם הצד השני.

טיפים לאספן התקליטים המתחיל:

 • נסו להשיג את כל המידע האפשרי על תקליט אותו אתם רוצים, טרם הרכישה.
 • ברכישה פיזית בקשו לראות את התקליט ולהאזין לו. קחו בחשבון שלא תמיד זה יתאפשר.
 • ברכישה מקוונת בקשו תמונות טובות של התקליט והעטיפה ואם אפשר קטע שמע מתוך התקליט הנמכר, לא מיוטיוב.
 • אם בחרתם לרכוש באחד האתרים ללא תמונות או קטע שמע, קחו בחשבון שלמרות דירוג התקליט המוגדר היטב, ייתכנו הבדלים כי אולי המוכר דירג רק לפי ראייה.
 • למדו את עצמכם איך נשמעים תקליטים לפי הבדלי שנים, חברות תקליטים, מצבי תקליטים וכו’. כך כשתגיעו למעמד רכישה תהיה מנוסים יותר ותדעו למה לצפות.

תקליטים - לינקים מומלצים ברחבי הרשת:

באתר של גיורא תקליטים תמצאו הוצאות חדשות ובחנות עצמה תוכלו ליהנות גם מתקליטים יד שנייה. אם יש לכם תקליטים למכירה המדריך יוכל לשמש אתכם לתמחור נכון.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email
Share on twitter

תקליטים ממש שווים באתר:

 • Norah Jones – Day Breaks

  119.00
 • Bob Marley & The Wailers ‎/ Burnin’

  119.00
 • Elton John – Tumbleweed Connection

  119.00
 • Amy Winehouse – Frank

  119.00 99.00

השארת תגובה