תקליטים של הביטלס - האמנות באספנות

תקליטים אדירים של הביטלס נמכרים ברחבי העולם במיליוני עותקים ותקליטים נדירים נמכרים במליוני מצלצלים. האם גם אתם מחפשים את התקליט הנדיר ההוא שאין לחבריכם? 

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
תקליט של הביטלס שצבר תהודה אדירה בקרב אספנים - YESTERDAY AND TODAY

אספנות תקליטים והביטלס

להקת הביטלס, שמעטים ביותר בעולם המערבי לא שמעו עליה, פעלה בהצלחה במשך שמונה שנים (1963-1970), מבלי להחשיב את תהליך בנייתה לפני כן ופעילות חבריה בנפרד, לאחר מכן. תקליטי הלהקה ותקליטוניה נמכרו במיליונים רבים ולצד ההמונים צצו מאז גם האספנים הנמרצים, שדאגו ללקט לאוסף הפרטי שלהם הדפסות מיוחדות של תקליטים, שמעלים את ערכם עם השנים. בתחום הביטלס, יש גם לא מעט פריטים כאלו שמחירם טיפס לגבהים אסטרונומיים.

תקליטים נדירים של הביטלס

אם ניגש להרכיב את רשימת התקליטים והתקליטונים הנדירים, שמבוקשים בקרב אספנים, הרי שמשימה זו תגזול מאיתנו זמן רב והתוצאה תניב רשימה ארוכה מאד ומרשימה. בתוך הרשימה הזו יככבו, מן הסתם, תקליטים נדירים כמו העותק הראשון שהודפס באנגליה, בשנת 1968, של “האלבום הלבן”. ג’ון לנון היה בעליו הראשון, של העותק שהוטבע בעטיפתו המספר הנמוך ביותר מבין העותקים הממוספרים. לנון הנדיב העניקו במתנה לרינגו סטאר, שבשנת 2015 מכר אותו ב-790,000 דולר. תקליט נוסף שצבר תהודה אדירה בקרב אספנים הוא YESTERDAY AND TODAY. בשנת 1966 הודפס התקליט בארה”ב עם עטיפה ובה הביטלס לבושים חלוקי קצבים וחתיכות בשר נא מונחות עליהם. עותקים הוכנו ונשלחו לאנשי שיווק מובילים, שמיהרו להביע תחושת גועל. חברת התקליטים “קפיטול” נבהלה, אספה את העותקים ובאקט של צימצום נזקים הדביקה על העטיפה השערורייתית תמונה חדשה. מאז מחפשים אספנים בנרות את התקליט המקורי הזה ויש חברות המתמחות בקילוף יעיל של התמונה. מומלץ לא לקלף בעצמכם.

תקליטונים נדירים לאספנים

גם בתחום התקליטונים לא חסרים אספנים מזילי ריר; התקליטון שהוציאה ב-1962 חברת “פארלופון”, עם השיר ‘LOVE ME DO נמכר ב-94,321 אירו! הכיצד? ובכן, זה עותק הדגמה יחיד, שרק שיר זה נמצא בו (הצד השני בתקליטון ריק) ובתחילתו נשמעת ספירה לקראת כניסת הלהקה, עם המפוחית המפורסמת שניגן לנון.

שיר זה מככב גם בהדפסות אחרות שאספנים תרים אחריהן בשקיקה. כמו למשל התקליטון שהודפס ב-1962 ב-250 עותקים ונשלח לעיתונאים ושדרני רדיו מובילים באנגליה, שיפיצו את בשורת הגעתה של הלהקה החדשה הזו מליברפול. במדבקה שהוצמדה לשני הצדדים של התקליטון נראה בבירור שיש שגיאה גסה באיות שם משפחתו של הבסיסט פול מקרטני. במקום McCARTNEY מתנוסס שם בגאווה השם McArtney. שגיאות באיות הן תחום נחשב מאד באספנות תקליטים ובגלל שגיאה שכזו, למשל, המחיר עולה ובהרבה. בשנת 2008, למשל, נמכר עותק שכזה באי.ביי במחיר 7,000 דולרים.

תקליטים של החיפושיות בישראל

גם במדינתנו, ישראל, יצאו לא מעט תקליטים ותקליטונים שאספנים מהארץ וגם מהעולם חולמים על הרגע בו ישימו עליהם את הידיים. אחד שכזה הוא תקליטון חג המולד לשנת 1968, עם הקלטת ברכות מפי הביטלס, שיצא במהדורה מאד מצומצמת בזמנו ובעטיפתו הלבנה נראה הכיתוב בעברית: ״ברכות לחג ולשנת 1969. אלבום זה הופק באנגליה ע״י מועדון חובבי החיפושיות והוא מיועד לכל חובבי החיפושיות באשר הם שם. ההקלטה בוצעה בבתי הפאר של ג׳והן ופאול בלונדון וכן בחלקה האחורי של מכונית המשא הפרטית של רינגו. נציגי חברת אי.אם.איי בישראל מצטרפים אל הברכות ומודים לחובבי החיפושיות בארץ, על נאמנותם המתמדת ללהקה המפוארת״. את העותק הזה ראיתי אצל אספן תקליטי ביטלס ישראלי ידוע (שאינני יודע אם הוא מעוניין ששמו ייחשף, אז בחרתי לשמור אותו בסוד). בשביל להשיג את העותק, ממישהו שיש לו אותו ויודע את האוצר שבידו, תצטרכו להיפרד מסכום כסף רב מאד.

אז אם אתם מתחילים להיכנס לתחום האספנות הזה, מומלץ קודם כל לקרוא ספרות רבה בנושא, להבין את השוק ולא להתפתות לכל עסקה בשטח. ושיהיה לכם בהצלחה.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email
Share on twitter

מתנות לאוהבי הביטלס:

 • פאזל 1000 חלקים – The Beatles Sgt. Pepper

  159.00
 • פאזל 1000 חלקים – The Beatles Abbey Road

  159.00
 • סליפמאטס – The Beatles

  119.00
 • פאזל 1000 חלקים – The Beatles Yellow Submarine

  159.00

השארת תגובה