תקליטי הופעה מלכותיים של להקת קווין

החודש, 9 באוגוסט בשנת 1986, הייתה הפעם האחרונה בה להקת קווין הופיעה על במה עם סולנה הכריזמטי, פרדי מרקיורי. זה היה בפסטיבל נבוורת’ מול כ-150,000 איש שהתלהבו ביותר מביצועיהם של ארבעת חברי הלהקה. הם שרו את מיטב להיטיהם ובסוף ההופעה אחז פרדי כתר בידו, הודה לקהל וירד מהבמה מבלי לדעת שלא ישוב אליה יותר עם הלהקה שבנה בעמל כה רב

קווין תקליטי הופעות
Queen – A Night At The Odeon

הופעותיה של להקת קווין (שמשום מה לא הגיעה להופיע בישראל בהרכבה הקלאסי ודרושה ועדת חקירה על זה!) נחשבות לאירועים. למעשה, להקת קווין בנתה לעצמה עולם אחר על הבמה, לעומת זה של ההפקות המוקפדות, ולא פעם המנופחות, שבתקליטים.

אז לציון ירידתו המעציבה של פרדי מהבמה, ברצוננו דווקא להחזיר את ארבעת חברי להקת קווין להופעות על הבמה המסתובבת של צלחת הפטיפון ובמאמר זה נסקור כמה מתקליטי ההופעות של הלהקה.

מה הוא תקליט ההופעה הרשמי הראשון של קווין?

ובכן, מדובר באלבום כפול בשם LIVE KILLERS (שמתם לב לכפל המשמעות בשם?) שיצא בשנת 1979 ונמכר כלחמניות טריות – גם בארצנו. זה היה בשנה בה לא יצא תקליט אולפני של הלהקה (לראשונה מאז צאת תקליט הבכורה בשנת 1973) וחברת התקליטים הבינה שצריך למלא את החור עם מוצר שימשיך להזרים מצלצלים לקופות ולהשאיר את שמה של קווין כגוף מוסיקלי רלוונטי. בתקופה ההיא, רוב הלהקות הגדולות יצאו לשוק עם אלבומים בהופעה חיה. אחרי הכל, סיבוב הופעות מוצלח ללא הקלטות ממנו היה כבזבוז משאבים. בסך הכל היה מדובר בתקליטים שנעשו בהפקה זולה יחסית – כי הקלטת הופעה זולה בהרבה מהשקעת כסף רב בהקלטות אולפניות.

אם כך, לחנויות התקליטים נחת האלבום הזה שבהחלט השאיר את שמה של להקת קווין על המפה. העטיפה שלו מרהיבה ומשקפת את החשמל הבימתי. הידעתם שדמותו של הגיטריסט, בריאן מאי, הודבקה על העטיפה מתמונה בודדת שלו? כלומר, לא כל הלהקה צולמה ביחד עם מערכת התאורה הססגונית שלה. אבל רגע, האמת חייבת להיאמר; נכון שהעטיפה של התקליטים פה מושקעת, אבל מה בנוגע לצליל? זאת כי סאונד ההקלטה נחות יחסית – דבר לא מקובל מלהקה בסטנדרט של קווין. עד כדי כך שזה נשמע כבוטלג (תקליט פיראטי) טוב יחסית. האם זו ההקלטה הטובה ביותר שיכלה להקת קווין לשלוף, מכל אפשרויות ההקלטה בסיבוב שבא לקידום התקליט JAZZ? משהו פה לא ברור בהחלטה הזו.

לאנשים רבים, אלבום זה מהווה מוצר נוסטלגי. הם זוכרים כיצד הם קיבלו אותו כמתנה או חסכו מטבע למטבע כדי לרוץ לחנות התקליטים ולהביאו אליהם, במידה ומישהו לא רץ מהר יותר לחנות התקליטים וחטף את זה לפניהם. אם כך, הנוסטלגיים יוותרו על נחיתות הצליל לטובת הריגוש העילאי. אם נשכח מעניין הצליל לרגע, יש פה גם רגעים חשובים; אם זו הפתיחה הרוקית להפליא של WE WILL ROCK YOU – בגרסה שלא יצאה באף תקליט אז – או, אף חשוב יותר, הביצוע האקוסטי של LOVE OF MY LIFE כשבאמצעו שר הקהל לבדו. מרגע יציאת האלבום הזה, הקהל, בכל מקום בעולם, ידע, בכל הופעה, מתי בדיוק מגיע תורו לשיר לבדו בהופעה ולרגש את פרדי מרקיורי ואת בריאן מאי.

תקליט שני בהופעה חיה – ממש אחרי הפרידה הבימתית

התקליט LIVE MAGIC (הפעם תקליט בודד ולא אלבום כפול) יצא לחנויות התקליטים בדצמבר 1986 ושימש כמתנת פרידה מסיבוב הופעות מצליח לקידום התקליט KIND OF MAGIC. בשלב הזה כבר הצליחה להקת קווין להחיות את עצמה מחדש, אחרי תקליט מאכזב (HOT SPACE) וקאמבק מדהים, כולל גניבת הזרקורים בלייב אייד. כשיצא תקליט ההופעה השני, עדיין לא ידע פרדי מרקיורי שגורלו יתהפך. היה זה פשוט מוצר למזכרת מסיבוב הופעות טוב (כמו גם סיבוב על ארנקי המעריצים – על כך, מיד…).

אה כן, התקליט הזה לא יצא כלל בארה”ב. חברי קווין נפגעו קשות מהביקורת המזועזעת נגדם, בגלל הקליפ שהם צילמו ללהיט I WANT TO BREAK FREE. הסרטון, בו התחפשו חברי הלהקה לנשים, חיסל את הקריירה של הלהקה בארה”ב. לא היה טעם להוציא שם תקליט בהופעה.

האם התקליט משקף נאמנה הופעה חיה של קווין? ובכן, לא ממש. העריכות הגסות שנעשו פה, מהופעות שונות, פוגעות לחלוטין, באופן חסר רצון לשמר זרימה טבעית. הרצון העיקרי היה לדחוס כמה שאפשר לתקליט בודד. יש שירים שקוצצו מתוכם בתים ופזמונים (וכן, גם רפסודיה בוהמית קוצץ…), והמעריצים נותרו מבואסים. זה היה צעד תמוה מצד להקה שבדרך כלל ידעה מה המעריצים שלה רוצים. היו שצעקו אז שהדבר היחיד שלהקת קווין רוצה הוא כסף. נו, אז הם צעקו והם קנו את התקליט הזה בכמויות – למרות הכל.

ומה עם תקליט הופעה מהתקופה המוקדמת?

זמן קצר לאחר ה”לייב מאג’יק” שלא היה קסום ביותר, יצא תקליט מעניין יותר ששמו QUEEN AT THE BEEB. הפעם היה מדובר בדבר האמיתי עבור אוהבי הלהקה בתקופת פעילותה הראשונה. עוד לפני בוא התקליט “לילה באופרה”. להקת קווין הגיעה, בשנת 1973, לאולפני רדיו הבי.בי.סי כדי להקליט משיריה, בביצועים יחודיים. שמונה מהם יצאו בתקליט הזה, שבא באיכות טובה מאד. למי שרוצים את התמונה המלאה, שנים לאחר מכן יצאה קופסה מהודרת, עם כמה תקליטים ובהם הקלטות הבי.בי.סי של קווין, משנת 1973 ועד שנת 1977. זה מארז חובה לאוהבי קווין המושבעים! וכן, יש פה גם את ביצוע רוקי באיכות טובה מאד של WE WILL ROCK YOU. כן, ככה בונים ארמון מלוכה! עדיין, שימו לב, שמדובר בהופעות חיות ללא קהל. להקת קווין פה בביצועים חיים מול טכנאי הקלטה בלבד. אז מי שמחפש את מחיאות הכפיים הנלהבות, תמשיכו לקרוא…

אז מה אם תקליט בהופעה חיה מהתקופה האופראית?

בזמן פעולתה של הלהקה, לא יצא אף תקליט שכזה לחנויות התקליטים. למרות שהוקלטו כמה הופעות, הן נשמרו בכספת ויצאו לאור רק לאחר שפרדי מרקיורי כבר נפרד מאיתנו.

יש שני תקליטים (אלבומים) חשובים מזה; הראשון בהם הוקלט בתקופה מכוננת ללהקה ונקרא LIVE AT THE RAINBOW. הפעם הראשונה בה יכלו מעריצים ליהנות מחלק מהביצועים הייתה כשההופעה יצאה כקסטת וידאו, אי שם בשנות השמונים. עדיין, הצליל לא היה מלכותי והותיר מקום לרצות יותר מזה. וזה הגיע בשנת 2014, עם מארז נהדר ובו הופעות הלהקה באולם ריינבאו, בלונדון, מחודשים מרץ ונובמבר 1974. ההופעה המוקדמת הוקלטה בימי צאת התקליט השני של קווין ואילו ההופעה לאחר מכן נעשתה בתקופת צאת התקליט השלישי, SHEER HEART ATTACK. הביצועים מחשמלים ובתקליט זה נשמע פנטסטי.

ומה אם זה לא מספיק לחושקי תקליטי קווין בהופעה?

אז כן, שנה לאחר צאת המארז בריינבאו נחת בחנויות מארז נוסף שגרם למעריצי הלהקה לצעוק – “מגניפיקו!”… מדובר במה שנקרא A NIGHT AT THE ODEON. במשך שנים הסתובבו כבוטלגים ההקלטות של הופעה זו, בהאמרסמית’ משנת 1975. בשלב הזה כבר יצאו התקליט “לילה באופרה” והתקליטון “רפסודיה בוהמית” ולהקת קווין הייתה שם לוהט בסצנה. אז כן, תשיגו גם את המארז הזה, אם ברצונכם את קווין הסבנטיזית-בימתית הכי קרובה אליכם. פרדי מרקיורי כבר למד פה לשלוט היטב בבמה וזה הדוקומנט הרשמי האחרון, לעת עתה, של להקת קווין לפני הפיכתה ללהקת רוק לאיצטדיונים.

האם יצאו עוד תקליטי הופעות של קווין באופן רשמי?

לעת עתה – לא יצאו תקליטי הופעות של הלהקה עם פרדי מרקיורי. בפורמט של דיסקים וצילומי וידאו, יש עוד לא מעט חומרים להשיג, אך יש קסם גדול מאד בלשים תקליט על הפטיפון, לתת למחט לרוץ על החריצים ולתת לדמיון לרוץ. ממש כמו פעם, בימים בהם הצלילים האלו הוקלטו.

תקליטי הופעה מלכותיים של להקת קווין | תוכן עניינים

השארת תגובה